Ana içeriğe atla

"İSTANBUL'UN BAHARATLI MERCİMEK ÇORBASI VE KEDİLERİNE HAYRANIZ" / LOW RÖPORTAJI


Amerikalı indie rock grubu Low; 20 yılı aşkın zamandır düşük tempolu melodilerle melankolik ruhlara derman oluyor. 11. stüdyo albümleri "Ones and Sixes"ı geçtiğimiz sene yayımlayan Low, 8 Haziran'da Pj Harvey öncesinde Zorlu PSM Ana Sahne'de karşımızda olacak. Gruba gitar, davul ve vokalleriyle eşlike eden kurucu ve evli çift üyeleri Alan Sparhawk ve Mimi Parker'a merak ettiklerimizi sorduk:

Low 20 seneden fazla süredir müzik yapan bir grup. Bunca zamandır sektörde olmak nasıl bir duygu? Sizce neler değişti?

Bu kadar zamandır müzik yapmayı sürdürebiliyor olduğumuz için çok şanslı hissediyoruz. Adeta sanatçı olarak büyüdük ve halen yaratıcı, ilgi çekici melodiler yaratma peşindeyiz.. İnternet ve streaming mecraları bazen para kazanmayı zorlaştırsa da, bizi daha yaratıcı olma yönünde motive ediyor.

Yaptığınız müzik düşük tempo, minimal düzenlemeler ve bazen de melankolik ögeler içeriyor. Siz nasıl tanımlıyorsunuz?

Bu soruyu genelde babaannem sormuş gibi cevaplıyorum. Bu nedenle soru içinde yapmış olduğun tanım kusursuz. Bunların hepsini harmonize ediyoruz. Ama tarzımız hakkında emin değilim, sadece müzik diyelim.

Daha önce Radiohead gibi gruplarla turneye çıktınız ve şimdi de Pj Harvey, Explosions in the Sky ve Sun Kil Moon gibi isimlerle birlikte çalıyorsunuz. Bu kadar güçlü gruplara turnede eşlik etmek nasıl bir his?

Dİnlediğimiz ve saygı duyduğumuz gruplarla birlikte çalma isteği almak bizim için büyük bir gurur. Bu gruplardan önce sahne alarak sonrasında sahnede onları izlemek büyük bir keyif.

Çalmayı çok sevdiğiniz bir şehir ys da mekan var mı?

Sınırlamak çok zor. Londra, Amsterdam, Brüksel gibi şehirlerde ve tabii ki tekrar İstanbul'da çalıyor olmayı seviyoruz!

Sahnede çalmaktan özellikle keyif aldığınız bir şarkı var mı?

Yeni şarkılar çalmayı çok seviyoruz. Bazen istek şarkılar alıyoruz ve biliyoruz ki en azından bir kişi çaldığımız o şarkı için heyecanlanıyor.

"Chairkickers Union" adında kendi plak şirketiniz var. Biraz bahseder misiniz?

Uzun zamandan beri yeni bir albüm yapmıyoruz bu şirketten. Sanırım bir plak şirketi yönetmenin ne kadar enerji ve zaman gerektirdiğini erken fark ettik. Neyse ki başka bir çok şirket bu işi bizim için yapıyor.


11. albüm "Ones and Sixes" geçtiğimiz Eylül ayında yayımlandı. Gelen reaksiyonlar ne yönde?

Gelen yorumlar oldukça iyi. Bu albümde BJ Burton adında yeni bir prodüktörle çalıştık. Çok cesur ve yaratıcı birisi, bize yeni bir bakış açısı kazandıracağından emindik. Çoğu zaman basit bir fikirle stüdyoya kapandık ve ortaya çıkacak şeyi bekledik. Bazen kendi yeniliklere karşı açmalı ve cesur olmalısın. Bazen, işe yarıyor.

Bugünlerde kimleri dinliyorsunuz?

Yeni Radiohead albümünü dinliyoruz. Ve radyoda çalan bir kaç şarkı.

8 Haziran'da PJ Harvey öncesi Zorlu PSM sahnesinde olacaksınız. Geçtiğimiz sene de İstanbul'da çalmıştınız, Türk izleyicisini nasıl buluyorsunuz? Geçen sene şehri gezme fırsatınız olmuş muydu?

Türkiye'deki izleyiciyi her zaman harika buluyoruz. Gelirken nasıl bir atmosferle karşılaşacağımız konusunda hiç fikrimiz yoktu ama oldukça sıcak bir izleyici vardı. Bir kaç gün İstanbul'da kalmıştık bu nedenle çevreyi gezme fırsatımız da oldu. Bir kaç pazar ve müze gezdik. Baharatlı mercimek çorbasını ve kedileri çok sevdik! 

8 Haziran'da bizi nasıl bir şarkı listesi bekliyor?

Yeni albümden ve eskilerden bir çok şarkı çalacağız. Belki araya bir iki cover da girebilir.


Bu güne kadar aldığınız en faydalı tavsiye ne oldu? Yeni gruplar için sizin vermek istediğiniz bir tavsiye var mı?

Bize, bir grup olarak her 7 senede bir "yeni" dinleyici kazanmamız gerektiği söylenmişti.Ne kadar doğru emin değilim ama bu bizde sürekli aynı şeyleri yapıp durmamamız gerektiği bilincini yerleştirdi. Yeni ve hiçbir beklentisi olmayan dinleyici kitlelerine çalıyor gibi hazırlanıyoruz. Hissettiğimiz konularda sözler yazıp şarkılar kaydediyoruz ve eski şarkılar ya da tarzları kafaya takmıyoruz. Ben de aynı tavsiyeyi verirdim. Ne yaparsan yap, orijinal ol.

Müzik dışında tutkulu olduğunuz bir şey var mı?

Bahçe işlerini ve çocuklarımızı seviyoruz!

Yakın gelecek için planlarınız neler?

Daha fazla müzik çalacağız, küçük bir tura çıkacağız ve sonrasında hayat neler getirecek göreceğiz.

Aşağıdaki kelimeleri duyduğunuzda aklınıza gelen ilk şey nedir?

Aşk - nefret
Nefret- aşk
Barış - savaş
Müzik- aşk
Renk- güzel
Aile - aşk
Evlilik-iş
Yemek-sağlıklı
Film -eğlendiren
Kitap-müthiş bir şey

Çok teşekkürler, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yakında görüşmek üzere!!!Yorumlar